CZY MASZ CZAS, ABY W PEŁNI  ZAANGAŻOWAĆ SIĘ W PROCES PSYCHOTERAPII CBT ?

ZADANIA DOMOWE,

CZYLI PRACA WŁASNA PACJENTA

 

 

CBT to TERAPIA a więc przywracanie stanu zdrowia. To nie "gaszenie życiowych pożarów" a raczej praca nad eliminowaniem ich przyczyn. Diagnozujemy jak powstały i co podtrzymuje Twoje problemy, ból, życiowe trudności a następnie za pomocą narzędzi terapeutycznych  oddziałujemy na elementy, które są ich przyczyną.

 

PRACA W KIERUNKU WYZNACZONEGO CELU

TERAPIA =  PROCES LECZENIA

 

DYREKTYWNOŚĆ TERAPEUTY

 

 

 

Aby skutecznie zrealizować cele terapeutyczne pacjent musi wykonywać zadania domowe zlecone przez terapeutę. Musisz powtarzać i ćwiczyć to czego nauczysz się w trakcie sesji - tylko wtedy przyjdą oczekiwane efekty.

 

 

 

W terapii CBT terapeuta przyjmuje postawę "dyrektywną". Oznacza to, że aktywnie prowadzę sesję: słucham, zadaję pytania, podsumowuję to co usłyszałem, edukuję i przeprowadzam przez techniki terapeutyczne, wspieram, empatycznie konfrontuję i proponuję zadania domowe :)

 

 

CBT to praca w kierunku celu, który wspólnie wyznaczymy w oparciu o problem, który zgłosisz. Zanim zaczniemy pracę wspólnie ustalamy cel, który chcesz osiągnąć poprzez psychoterapię. To pozwalam nam trzymać się wytyczonego kursu i oceniać jak blisko celu jesteśmy.

 

 

 

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu psychoterapii odpowiedz sobie na pytanie, czy masz czas aby się w nią zaangażować. Kiedy rozpoczniemy pracę, będę wymagała wykonywania konkretnych zadań domowych - które mają postać ćwiczeń tego czego nauczymy się na sesji oraz przeprowadzania eksperymentów, aby osłabić dysfunkcyjne przekonania. Chciałbym, aby terapia miała dla Ciebie odpowiednio wysoki priorytet w kontekście aktualnych sytuacji życiowych.

 

 

Esencją terapii CBT są techniki terapeutyczne, których wielokrotne stosowanie skutkuje osiąganiem celów w terapii.  Zanim zdecyduję się na zastosowanie danej techniki szczegółowo określam na czym polega zgłaszany problem i w oparciu o tę wiedzę proponuję interwencje terapeutyczne. Takie podejście znacznie zwiększa efektywność terapii.

INTERWENCJE TERAPEUTYCZNE W OPARCIU O ZROZUMIENIE ZGŁASZANEGO PROBLEMU

 

TECHNIKI TERAPEUTYCZNE O UDOWODNIONEJ

NAUKOWO SKUTECZNOŚCI

 

 

 

W CBT wykorzystujemy techniki terapeutyczne zaprojektowane i stworzone w oparciu o rzetelną wiedzę psychologiczną oraz badania kliniczne.

 

WSPÓŁPRACA TERAPEUTY Z PACJENTEM

 

 

CBT to spotkanie dwóch specjalistów. Ty jesteś specjalistą od siebie, Ty wiesz najlepiej co czujesz, myślisz i jak się zachowujesz. Ja jestem specjalistą od psychoterapii. Tylko współpracując i łącząc nasze dwie specjalizacje możemy skutecznie pracować w celu poradzenia z problemem, który zgłosisz.

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO - BEHAWIORALNA

(CBT - cognitive–behavioral therapy)

MICHAŁ GRASZA

psycholog

certyfikowany psychoterapeuta

poznawczo - behawioralny